Herrup Triple 25 Juni

En spiller fra HPK Niels Ege valgte at spille mix Triple med Flemming Schmidt og Jan Breumby

En 🌞 rig og varm dag blev det.

Efter 5 tætte og gode kampe ……. blev resultatet.

En flot placering til Niels, Flemming & Jan 🇩🇰 Tillykke 🇩🇰

Tak til hyggelig samvær til alle i Herrup ……. Niels Ege

Landsdelsmesterskab i sekstet 25 Juni

Horsens var vært for dette stævne, hvor 4 hold havde meldt sig til.

Glud, Hornborg / Østbirk, Hvirring og Horsens.

Dejligt spillehumør og gode kampe blev det til , på en varm og solrig dag.

Efter 6 spillerunder nåede vi følgende placering.

Nr 1. Horsens Petanque 13 vundne kampe

Nr 2. Hvirring Petanque 10 vundne kampe

Nr 3. Glud Petanque 8 vundne kampe

Nr 4. Hornborg / Østbirk 5 vundne kampe

🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰

Tak til Claus Madsen for en service.

Søgård 18 Juni

Midsommer stævne

18 Doubler havde meldt sig til dette stævne, 1 Hold fra HPK.

Der blev spillet Swiss System over fem kampe.

Vinderne efter 5 spillede runder.

Nr 1 Janne & Mirim Locis / Horsens Petanque

Nr. 2 Ingelise Rohloff & Hans Hendrik Petersen / AAIG

Nr. 3 Anna Marie & Knud Kristensen / Ballum

Nr. 4 Gunnar Jensen & Gert Christiansen / AAIG

🇩🇰🇩🇰 Tillykke til vinderne 🇩🇰🇩🇰


Tak til Søgård for et altid hyggelig stævne.

Skaderborg Open

Skanderborg Open 19 juni Triple

16 Hold var tilmeldt, 1 Hold fra HPK …. dvs. to spillere + en fra Hvirring

Der blev spillet mange gode kampe …… på tid.

Første pladsen spilles om vandrepokalen 🏆


Resultat efter fem runder.

Nr 1. Rene Rosted – Henning Øgendahl – Vasille Ungureanu / Hasselgrisen

Nr 2. Karsten Pedersen – Susanne Pedersen – Jens Rasmussen / Glud

Nr 3. Hans Jørgen Hansen – Leif Ranthe – Sigrid Gosvig / Hvirring – Horsens

🇩🇰🇩🇰 Tillykke til vinderne 🇩🇰🇩🇰


Tak til Skanderborg for et godt stævne.

Torsdags Mix 16 juni HPK

3 Hold fra Horsens stillede op.

Glædeligt at se Jørn Poulsen & Knud Trøjborg fra vores store

fredagshold, melde sig til aftenens kampe.

Placering denne aften.

Nr. 2 Kenneth & Sigrid

Nr. 9 Bente & Leif

Nr. 15 Jørn & Knud


Det var en glæde at afholde stævnet, for de 16 Hold som deltog.

Rask Mølle Petanque 12 Juni

Single til Landsmesterskab


Nr 1. Mirim Losic Horsens Petanque

Nr 2. Ole Dam Frederiksen Hornborg Petanque

Nr 3. Janne Losic Horsens Petanque

🇩🇰🇩🇰 Tillykke til vinderne 🇩🇰🇩🇰


20 deltagere prøvede kræfter med egne evner.

Tak til Rask Mølle for at afholde stævnet.

SLT holdet har haft anden spillerunde

Lørdag 11 Juni 2022

Brabrand – Horsens 3 – 5

Nordjylland – Horsens 3 – 5

Søndag 12 Juni 2022

Starmarster 2 – Horsens 4 – 4

Herrup – Horsens 6 – 2


Trods forskellige resultater af spillet var vores humør og sammenhold intakt.

Give 6 Juni 2022

Landsdelsmesterskab i Double

Spillet startede i silende regn, men enkelte lange kampe. Efter middag brød solen igennem skydækket og de sidste to kamp blev til en god oplevelse.

Horsens Petangue stillede med 4 doubler , deriblandt en låne makker.

Nr. 1 Inge & Lars-Jørgen

Nr 2 Janne & Mirim

Nr 3 Kenneth & Hans Jørgen

🇩🇰🇩🇰🇩🇰 TILLYKKE TIL VINDERNE 🇩🇰🇩🇰

Nr 15 Leif & Sigrid

Torsdags Mix 2 Juni Rask Mølle

5 Hold deltog fra Horsens Petanque

Placering denne aften.

Nr 1 Bente & Claus M.

Nr 3 Kenneth & Simon

Nr 9 Inge & Lars-Jørgen

Nr 10 Vera & Jørn

Nr 11 Sigrid Leif